Оружје

Трговина и кријумчарење ватреног оружја, као и његово илегално поседовање, доприносе угрожавању безбедности у Србији.
Због изразитог регионалног и транснационалног карактера кријумчарења оружја, међународна сарадња у овој области налази се у врху приоритета у борби против организованог и тешких облика криминала у нашој земљи.

Глобална и регионална природа проблема

Развој различитих облика тешког и организованог криминала на територији ЕУ подстакнут је и оснажен повећаном количином и све већом доступношћу илегалног оружја, у прилог чему говоре количине заплењеног оружја, као и повећање броја инцидената укојима су коришћени ватрено оружје и експлозивне направе . Илегално поседовање, промет,трговина и производња ватреног оружја у ЕУ исказују висок потенцијал угрожавања безбедности и због појаве оружја чији су делови израђени помоћу ЗД штампача, као и због новогтренда ручног прављења оружја од делова који се у појединим земљама налазе у слободној продаји.

На Западном Балкану илегално поседовање и кријумчарење оружја представљају изражен безбедносни проблем, који води порекло из деведесетих година XX века, као последица ратова на простору бивше Југославије и опште несигурности која је у то време многе грађане подстакла да оружје набаве ради личне сигурности. Такође, током тих ратова је из легалног поседа тадашње војске, полиције и састава територијалне одбране нестала велика количина оружја, које се касније појављивало као предмет или средство извршења најтежих кривичних дела на територији ЕУ и шире.

Имајући у видуда илегална трговина оружјем представља све већи проблем за међународну безбедност, Србија се активно укључила у међународну сарадњу, како појединачно са земљама у региону и земљама Западне Европе и Скандинавије, тако и са међународ- ним организацијама као што су Interpol, Europol, Empact, Eurojust, Frontex, UNODC и OSCE. У оквиру тога, Србија учествује у међуна- родним оперативним акцијама Empact-a и Europol-a, а пре свега у Заједничким данима акције Југоисточна Европа чији су циљеви раз- мена оперативних информација и сузбијање кријумчарења оружја из Србије и земаља Југоисточне Европе односно земаља Западног Балкана ка земљама Западне Европе.

Стање у Србији

Србија је због свог географског положаја транзитна земља за различите облике криминала, укључујући и кријумчарење оружја у земље Западне Европе и Скандинавије, као крајњој дестинацији. Мањи део тог оружја је пореклом из Србије и ради се о оружју које је из легалних токова прешло у илегалне (без обзира да ли је произведено у Србији или удругим земљама). Као земље транзита појављују се све земље Западног Балкана због чињенице да је илегално оружје вишеструко скупље на западноевропском црном тржишту. Кријумчарски путеви углавном воде преко Мађарске (гранични прелази Хоргош и Келебија) и Хрватске (ГП Батровци). У Србију се оружје кријумчари из БиХ, Северне Македоније и Бугарске. Део оружја на подручје централне Србије долази са подручја АП КиМ.

Присутно је и кријумчарење модернијих полимерских пиштоља пореклом из ЕУ у земље Западног Балкана. Један од примера је кријумчарење пиштоља аустријске марке GLock и то из Албаније, преко Црне Горе и Србије, у Француску. Кријумчарење конвертибилног оружја (гасно, стартно и сигнално оружје) и даље је актуелно. Конвертибилно оружје произведено у Турској кријумчари се у Србију из Бугарске, а мањи део и из БиХ. Оружје се из Турске кријумчари и у Северну Македонију, где се део преправља у илегалним радионицама, а део непреправљеног оружја се пребацује на подручје АП КиМ где се такође преправља у ватрено. Конвертовано оружје преко Србије одлази у земље Западне Европе и Скандинавије, а само мање количине остају на илегалном тржишту у нашој земљи. Од укупне количине конвертибилног оружја заплењеногу Србији, око 10% је преправљено у ватрено оружје.

Конвертовано оружје које је заплењено у последње четири године углавном је преправљано уз помоћ класичног машинског алата бушењем или заменом постојеће цеви мањег калибра, чиме се мења намена и повећава његова вредност на илегалном тржишту. Вредност илегалног оружја додатно се повећава и постављањем пригушивача пуцња. Као и ранијих година, најчешће се ради о пиштољима марке Еко1 и Zoraki, код којих се након преправке уклањају оригиналне ознаке и постављају се ознаке марке GIOCK и SIG Sauer.

Поред преправке конвертибилног оружја, нова појава у свету и у земљама ЕУ јесте преправка ватреног оружја. Конкретно, преправља се пиштољ марке Glock, тако што му се додаје регулатор паљбе, како би се од полуаутоматског пиштоља претворио у аутоматски. На илегалном тржишту оружја, на којем се претежно налази мало и лако ватрено оружје, није било значајнијих осцилација у структури оружја и ценама. На њему је и даље присутно оружје које је предмет пролиферације, која се врши фалсификовањем документације, вршењем имовинских кривичних дела или продајом легалног оружја (између осталог и путем dark web-а и различитих интернет апликација) уз лажну пријаву његове крађе или губитка.

Трговина и кријумчарење оружја се најчешће одвијају у оквиру организованих криминалних група које се баве трговином и кријумчарењем дроге и људи. Трговином и кријумчарењем оружја као доминантном криминалном активношћу баве се углавном ad hoc формиране криминалне групе. Мањим количинама оружја тргују и појединци, међу којима има и оних који раније нису вршили кривична дела (често на раду у иностранству, где познају лица из криминалне средине).

Као и у другим областима тешког и организованог криминала, комуникација између купаца (група и појединаца) и продаваца одвија се директно или преко посредника, путем заштићених комуникационих средстава, а све више путем криптованих мобилних апликација као што су Hades и BS No1. У последње време се користе VPN (често криптовани ProtonVPN) и интернет телефонске картице из земаља ЕУ или се инсталирају апликације за криптовану комуникацију као што су Grafen, Calix итд. Корисници тих апликација повезани су у затворене групе (групни четови) у којима се нуди и потражује оружје.

У октобру 2019. године, у склопу истраге кријумчарења људи у околини Суботице ухапшен је држављанин Шведске код кога је пронађено 11 аутоматских пушака, 17 оквира за аутоматске пушке, тромблонски додатак, 11 пиштоља и више комада муниције различитог калибра.

Крајем јуна 2020. године, у Севојну је пронађено 25 стартних пиштоља прокријумчарених из БиХ у Србију.

У марту 2021. године, на подручју Западне Србије, пронађено је 36 конвертибилних пиштоља марке Ekol, као и преко 1.100 комада муниције за конвертибилно оружје калибра 9 мм. Ухапшено је лице које је путем интернета продавало илегално конвертибилно оружје и идентификовано је 75 његових купаца, од којих је заплењен исти број пиштоља.

Почетком марта 2022. године, на излазу из земље на ГП Батровци, у аутомобилу је испод возачевог и сувозачевог седишта откривен специјално израђен бункер и у њему 15 пиштоља марке Glock 17 обрушених фабричких бројева и пет пиштоља марке Walther, 225 комада муниције калибра 9 мм и преко 16,5 кг марихуане.

Број кривичних дела и учинилаца за КД недозвољена производња, држање, ношење и прометоружја и експлозивних материја
У периоду од 2019. до 2022. године, заплењено је укупно 6.636 комада оружја, 471 ручна бомба и 160.600 комада муниције. Количина заплењеног оружја је за 6,5% већа него у претходном четворогодишњем периоду.
Злоупотреба ватреног оружја је почетком маја 2023. године, у нашој земљи изазвала најтеже последице. У Основној школи „Владислав Рибникар“ у Београду убијено је деветоро ученика и школски домар. Дан касније, у околини Младеновца и Смедерева, убијено је деветоро младих особа. Тим поводом су уведене мере које су, између осталог, подразумевале увођење двогодишњег мораторијума на издавање дозвола за држање и ношење кратког ватреног оружја, измену кривичних прописа и предају нерегистрованог оружја и муниције без правних последица. Очигледно је да су ови догађаји пресудно утицали на свест грађана о опасностима које оружје носи, тако да је одзив за добровољну предају оружја био изузетно велики. Тиме је смањена количина ватреног оружја која је у поседу грађана Србије, а уједно и могућност његове злоупотребе.

Претпоставке о будућем развоју

► По окончању сукоба у Украјини део оружја ће се можда прелити на илегална тржишта. Тиме би се повећала понуда новијег оружја на глобалном и локалним илегалним тржиштима.
► На домаћем илегалном тржишту оружја очекује се појава оружја преправљеног у флобер калибар, онеспособљеног и акустичног (због једноставније процедуре приликом легалне продаје), које би се касније реактивирало, односно вратило у оригинални калибар.
► Посебну пажњу треба обратити на нове видове продаје оружја путем интернета (deep web и darknet), заштићених мобилних апликација (Viber, Telegram и др.) и уз плаћање виртуелним валутама.
► Очекује се појава оружја штампаног 3Д техником. У Републици Србији таквог оружја још увек нема, али постоји могућност да се оно ускоро појави на илегалном тржишту због развоја 3Д штампача, као и због могућности израде у кућним условима помоћу шема и програма доступних на интернету.