Министарство унутрашњих послова

Процена претње од тешког и организованог криминала

Увод

Методологија

Трећу по реду Процену претње од тешког и организованог криминала израдила је радна група Министарства унутрашњих послова Републике Србије на основу методологије Europol-a.

Процена се заснива на детаљној анализи квалитативних и квантитативних података из интерних извора Министарства унутрашњих послова Републике Србије, као и из екстерних извора. Интерни извори обухватају оперативне и обавештајне информације, кривичне пријаве, информације из упитника које су достављале организационе јединице криминалистичке и граничне полиције, статистичке податке по различитим параметрима итд. Екстерни подаци се односе на информације и податке из отворених извора, државних органа, научно-образовних и истраживачких институција и установа, приватног сектора, организација цивилног друштва, струковних удружења, медија итд. Коришћена су документа и извештаји релевантних међународних организација (Europol, Interpol, UNODC, Frontex, Selec, EMCDDA и др.) и полиција других држава.

Циљеви документа су анализа и процена стања тешког и организованог криминала по датим приоритетним областима као и анализа и процена релативне претње од деловања организованих криминалних група у Србији. Свака од датих области криминала садржи претпоставке о будућем развоју.

Приликом израде су прикупљени и анализирани подаци који се односе на Србију у раздобљу од 2019. до 2022. године. У појединим сегментима коришћени су статистички подаци за раније периоде ради упоредне анализе.

У односу на претходне процене, у овој је посебна пажња посвећена криминалу у вези са културним добрима, имајући у виду испољене и потенцијалне опасности, као и специфичне последице које овај облик криминала проузрокује.

На основу резултата анализе биће одређени ужи стратешки приоритети, а за њих ће се акционим планом предвидети конкретне активности на које ће се у наредне четири године усмерити рад Министарства унутрашњих послова.

Овај документ је израђен у две верзије: јавној и класификованој. Друга садржи приказ активности свих регистрованих организованих криминалних група, а треба да послужи као основа за предузимање конкретних обавештајних и оперативних активности према њима.

Организоване криминалне групе су анализиране на основу међународно признатих метода, док је за њихово рангирање употребљен Sleipnir модел.