Еколошки криминал је један од пет најзаступљенијих видова криминала, а уједно и један од најбрже растућих (5-7% годишње) на глобалном нивоу. Производи несагледиве и трајне последице по људско здравље и доводи до деградације свих чинилаца животне средине (земљиште, вода, ваздух, флора и фауна) са бројним безбедносним импликацијама. Постоји на свим нивоима (локалном, националном, глобалном) и у разним формама, укључујући организоване облике, корупцију и прање новца. Карактеришу га „невидљивост” (многи еколошки деликти се и не открију) и мноштво најразличитијих фактора који погодују његовом брзом развоју.
У периоду од 2019. до 2022. године, на територији Србије, откривено је 3.107 кривичних дела и поднете кривичне пријаве против 2.694 лица за кривична дела из области еколошког криминала. У 2022. години је повећан број откривених кривичних дела и то за 43% више у односу на 2021. годину, за 34% више у односу на 2020. годину и за 10% више него у 2019. години.
Проблематика деликата из домена животне средине оптерећена је бројним специфичностима истражног, оперативног и доказног карактера, а изражена је и потреба за адекватном едукацијом и успостављањем адекватне функционалне организације. Због тога је у Министарству унутрашњих послова PC формирана посебна организациона јединица у саставуУправе криминалистичке полиције, специјализована за сузбијање свих облика еколошког криминала.
Еколошки криминал се у Србији испољава на следеће начине:
• Непредузимање мера заштите животне средине од стране привредних субјеката и неконтролисана емисија загађујућих материја у воду, ваздух и земљиште.
У порасту су различити облици загађења и оштећења животне средине, а одговорност за то се везује за физичка и правна лица која непрописно одлажу отпадне и фекалне воде из производних погона, фарми и кланица, чиме узрокују загађење река, других текућих и стајаћих вода, па и изворишта пијаће воде. Многи привредни субјекти током производног процеса испуштају хазардне супстанце у воду, ваздух и земљиште, без предузимања прописаних заштитних мера.То је свакако један од најтежих облика еколошког криминала, којим се у опасност доводе живот и здравље људи, или се проузрокује уништење биљних и животињских ресурса, а често и комплетних еко-система.
Еколошки криминал је посебно опасан због свог регионалног и међународног карактера.Један од примера за то је константно загађење реке Лим (због неадекватног одлагања отпада), која протиче кроз Србију, Црну Гору и БиХ. Опасност од загађења постоји и код свих осталих површинских вода које протичу кроз нашу земљу.
• Незаконито управљање опасним отпадом сакупљање.транспорт, складиштење, третман, одлагање и кријумчарење опасног отпада без дозволе надлежног органа.
Најчешће се јавља у виду држања легалних и нелегалних отпада на којима се сакупљање, складиштење, третирање и одлагање опасноготпада обављајубез одговарајуће дозволе.То се нарочито односи на електрични и електронски отпад, отпадне делове аутомобила, прерађено моторно уље и акумулаторе. Није занемарљив ни транзит отпада из западних и централних земаља ЕУ преко Србије уземље Југоисточне Европе, у случајевима када га прати фалсификована документација о пореклу, врсти и количини.
• Криминал против биодиверзитета (незаконита сеча шума, незаконитлов и риболов, кријумчарење заштићених биљних и животињских врста и злостављање и убијање животиња).
Заштићене животињске врсте са CITES листе кријумчаре се коридором који пролази кроз Србију и који је један од најфреквентнијих у овом делу Европе.Углавном се кријумчаре заштићене врсте папагаја, а највише ових птица заплењено је на границама са Мађарском, Хрватском и Бугарском. Откривени су и случајеви кријумчарења заштићених врста гмизаваца, попут змија питона (pyton regius, boa constrictor и др.), гуштера и шумских корњача.
Незаконит лов у Србији има међународни карактер. Наиме, у лову на заштићене врсте птица у нашој земљи не учествују само домаћи држављани, већ и странци који у Србију долазе управо тим поводом. Уловљене птице се кријумчаре у Мађарску, Хрватску, Словенију и Италију. Осим ловачким оружјем, оне се често лове и помоћу замки (тзв. капана), као и помоћу забрањених електронских вабилица.
Посебан проблем и даље представљају шумске крађе, које узрокују велику материјалну штету, као и штету по животну средину. Оне су нарочито учестале дуж административне линије са АП КиМ, где их врше организоване групе са тог подручја.
Мотив за вршење кривичних дела еколошког криминала углавном је стицање противправне материјалне користи. Одређена кривична дела су у директној вези са кривичним делима из области привредног криминала, као и са корупцијом и прањем новца.
У септембру 2022. године, током изградње пословног објекта, смеса сировог бетона и воде слила се у реку Трипушницу код Трговишта у јужној Србији. То је пореметило физичко-хемијска својства воде у рибњаку и проузроковало угинуће 13.000 риба (калифорнијских пастрмки), чиме је причињена материјална штета од 1,3 милиона динара.
Капетан теретног брода који је пловио под заставом Републике Бугарске извршио је кривично дело загађења животне средине тако што је проузроковао цурење 35.000 литара нафте у Дунав.
У септембру 2022. године, на подручју Бујановца откривен је случај коришћења забрањеног средства за хватање и убијање животиња, којим је уловљена 31 јединка строго заштићене врсте птица чешљугар. У природу је враћена 21, а десет је предато на збрињавање.
У јуну 2022. године откривена је и недозвољена трговина младунчетом афричког лава, које је у Србију прокријумчарено за 590.000 динара.
У општини Бујановац је средином 2022. године, спречен покушај недозвољене трговине заштићеним врстама корњача. Заплењено је 186 јединки врсте testudo hermanni и 95 јединки врсте testudo graeca.
► Европска комисија је у свом евалуационом извештају од новембра 2020. године, изнела процену да ће извршење еколошких кривичних дела и у наредним годинама бити у порасту, чему ће посебно допринети организовано криминално деловање са прекограничном димензијом. У извештају је констатовано да прекограничну сарадњу треба ојачати успостављањем заједничких истражних тимова и бољом разменом података путем мрежа IMPEL, ENPE, EnviCrime Net и EUFJE, које омогућавају и специјализацију по областима еколошког криминала. Такође, кривичноправна заштита животне средине унапредиће се прецизнијим дефинисањем кривичних дела еколошког криминала помоћу нове Директиве о кривичноправној заштити животне средине, која је у фази нацрта. У њој ће бити прописане и строже кривичне санкције за еколошка кривична дела, с обзиром на то да досадашње нису постигле своју сврху, а још су и неуједначене међу земљама чланицама ЕУ.
► У Србији ће, као и на подручју Европске уније, еколошки криминал (посебно његови најтежи облици) представљати изражен проблем у наредном периоду.